Haz 18

cem.jpgBir açılıp bir kapanan, artık ne zaman açık ne zaman kapalı olduğunu ayırdedemediğimiz video paylaşım sitesi Youtube bugün yeniden açılıyor! 5 mayıstan beri kapalı olan sitenin bir daha ne zaman kapanacağı konusunda yetkililer tarafından bir açıklama yapılmadı.

Bizim yetkililere bir önerimiz olacak; Hem mahkemeler hem Telekomünikasyon kurumu bu siteyi açıp kapamak için oldukça fazla efor harcıyor. Biz diyoruz ki Youtube tamamen kapansın, yüce Türk yargısı ve İletişim görevlileri bu iş için çok değerli zamanlarını harcamak zorunda kalmasın. Hatta utanmasak-af buyurun-interneti tamamen kapatalım derdik:)

e-posta:ozgurilgin@penguen-linux.net 

Haz 18

winehqjpg.pngHaberin başlığını ünlü protest-folk şarkıcı ve gitarsiti Woody Guthrie’nin gitarının üstünde yazan slogandan esinlenerek attım.

15 yıllık bir çalışmanın sonunda Wine 1.0 sürümüne ulaştı! Wine diğer işletim sistemleri üzerinde X, OpenGL üzerinde windows programları için bir uyumluluk katmanı oluşturarak onları windows dışı platformlarda çalıştırmanızı sağlıyor. Sanallaştırma uygulamalarından farklı olarak tüm Windows sistemini kurmadan sadece gerekli şeylerin benzetimini yaparak windows üzerinde çalışan uygulamamaların Unix, Linux, BSD ve Solaris gibi sistemler üzerinde çalışmasını sağlıyor.

Wine ana sayfasına şuradan ulaşabilir, Wine 1.0 sürümünü şuradan indirebilir ve Wine ile çalışan Windows uygulamalarına şuradan göz atabilirsiniz.

e-posta:ozgurilgin@penguen-linux.net 

Haz 18

Firefox 3.0 en sonunda yayınlandı. dış görünüşünde ufak değişiklikler olan tarayıcının hafıza kullanımındaiyileştirmelere gidilmiş. bunun dışında gelen yenilikler ise şunlar:

*Parolalarınız için paraola yöneticisi

*Yer imlerinin tek tıklama ile eklenebilmesi

*Akıllı konum çubuğu sayesinde sık girdiğimiz sitelere daha kolay erişim imkanı

*Yemleme ve sahtekarlıklardan korunmanız amacı ile “anlık site kimliği” uygulaması

*Ctrl+(+/-) tuşları ile tam sayfa yakınlaştırma ve uzaklaştırma

*İşletim siteminiz ile uyumlu “His ve görünüm” özelliği”

Firefox 3.0 internet tarayıcısını şuradan indirebilirsiniz.

e-posta:ozgurilgin@penguen-linux.net

Haz 17

sfx_globe_175x175.pngResmi açıklamalara göre Firefox‘un son sürümü olan 3.0 bugün yayınlanacak. Spread Firefox projesi ise bugün herkesin Firefox 3.0 sürümünü indirerek 24 saat içinde en çok indirilen yazılım rekorunu kırması için bir kampanya başlattı. Penguen Linux olarak biz bu kampanyaya destek veriyoruz ve sitemizin tüm ziyaretçilerine firefox’un 3.0 sürümünü bugün indirerek rekor denemesine destek vermelerini rica ediyoruz.

Kampanyaya destek olmak için şuraya kaydolabilirsiniz

Firefox 3.0 sürümünü şuradan indirebilirsiniz

Haz 16

Linux belgelerinin Türkçe’ye çevrilmesi amacı ile başlatılan projemizde çevrilmesi düşünülen kitaplar listesine bir kitaplar daha eklendi. Listemizin son hali şu:

*Selected Essays-Richard M. Stallman

*Gentoo Handbook-X86

*Gentoo Handbook-AMD64

*Linux From Scratch

*Byte Of Python(Ali Uluç arkadaşımızın önerisi üzerine eklenmiştir)

Önerilerinizi bekliyoruz.

mail@penguen-linux.net

Haz 16

Özellikle Mimarlık ve Mühendislik ile ilgili proje/tasarım alanlarında kullanılan CAD(Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımlarının genelde Windows üstünde çalışıyor olması, bu alanda çalışanların Linux ve diğer platformlara geçmesinin önündeki en önemli engel olduğu aşikar. Bu alanda çalışanlar yüksek lisans bedellerini ödemelerinin yanı sıra özgür olmayan yazılımları kullanmak zorunda kalmaları da en büyük sorun.

Peki teknik tasarım ile uğraşan kişilerin diğer platformlara geçişi mümkün olabilir mi? Bir miktar araştırma ile buna olumlu yanıt vermek kolaydır.

Continue reading »

Haz 16

Garibanın İmaj Manipülasyon Programı(:D) GIMP‘in 2.5.1. sürümü kullanıcıların hizmetine sunuldu. Açık kaynak kodlu grafik işleme programları içinde en profesyonel ve kullanışlı olanlarından birisi olan Gimp, Linux severlerin işini fazlası ile görebilecek niteliklere sahip. Yeni sürümü şuradan indirebilirsiniz.

Gimp 2.5.1 Sürümünün getirdiği belli başlı bazı yenilikler şunlar:

Continue reading »

Haz 14

Açık kaynak kodlu antivirüs programı ClamAV‘ın yeni sürümü olan 0.93.1 yayınlandı. Yeni sürüm şuradan indirilebilir. UNIX platformu için geliştirilmiş açık kaynak kodlu tek antivirüs programı olan ClamAV halen deneme aşamasında bulunuyor ve Linux versiyonlarının yanısıra Windows, BSD, Solaris, HP-UX ve OpenVMS ve OSF gibi işletim sistemleri için sürümleri de var.

Haz 14

Bilişim dünyasında özellikle özgür yazılım ve Linux alanında önemigünden güne artan açık kaynak kodlu programlama dili Python‘u öğrenmek ister misiniz? aware.tek sitesi Python öğrenmemiz için yaklaşık 300 adet çevrim içi veya elektronik belge formatında yapılmış kılavuzun bağlantılarını vermiş. Bağlantılara şuradan erişebilirsiniz. Yalnız,  belgelerin türkçe olmadığını belirtelim.

Haz 13

kernelEn son Kernel çekirdeği olarak çıkması planlanan Kernel 2.6.26′nın altıncı sürüm adayı 12 haziranda kullanıma sunuldu. Sürüm duyurusu ve değişiklikler ile ilgili ayrıntılı bilgiye şu bağlantıdan ulaşıp çekirdek sürüm adayını şuradan indirebilirsiniz.