Novell’in Gücünü Arkasına Alan GNU/Linux Dağıtımı OpenSuse

Dağıtım Bilgileri Yorum Yok

OpenSuse (Önceki Adı Suse) Novell’in desteğini alan ve daha sonra tamamen açık kaynak kod’u benimseyen bir GNU/Linux dağıtımı olup geniş yazılım seçeneği ile göz doldurmaktadır.
OpenSuse küçük ve orta ölçekli kullanım için oldukça ideal bir sistem olup kullanımı gayet kolaydır ve sistemi tamamen grafik ortam’da yapılandırmanıza imkân sağlamaktadır.

Devamını okumak için tıkla…

Milli İşletim Sistemi Olma Yolunda Çalışan GNU/Linux Dağıtımı Pardus Linux

Dağıtım Bilgileri Yorum Yok

Pardus (Anadolu Parsısı) 2003 yılında başlayan koordinasyon ve yapılanma süreci ile birlikte şuan 2007.3 sürümünün Beta düzeyinde olup çalışmalar tam anlamıyla hızlı ve aralıksız devam etmektedir. Pardus Milli işletim sistemi olma yolunda hareket eden bir dağıtım olup Almanca, Felemence, İtalyanca gibi diğer dünya dillerini de desteklemektedir. Pardus bu yönüyle hem milli bir GNU/Linux dağıtımı olup evrensel bir proje olma yolunda ilerlemekte ve projenin en başından beri övgü dolu sözler almaktadır.

Devamını okumak için tıkla…

RedHat’in Test Alanı Olma Özelliği Taşıyan GNU/Linux Dağıtımı Fedora

Dağıtım Bilgileri Yorum Yok

Fedora en başından beri RedHat’in tercihleri ile şekillendirilmiş bir GNU/Linux dağıtımı olarak aynı zamanda RedHat’in test safhasını’da oluşturuyor diyebiliriz.Fedora bir GNU/Linux dağıtımı olarak Fedora’nın alfa sürecini de temsil etmekte masaüstü kullanımı için öne sürdüğü dağıtım olma özelliğini taşımakta olup Redhat’in aynı zamanda üvey evladıdır.Fedora,Redhat’in tıpa tıp aynısıdır ancak tek bir vasıftan dolayı onunla ayrışmaktadır.Redhat server ve iş istasyonu sistemlere yoğunlaştığından beri onun bayrağını Fedora almış ve bir nevi masaüstünde ki Redhat olma özelliğini taşımıştır.Redhat ile diğer bir ayrı düştüğü nokta ise Redhat için seçilmiş ve kullanılması öngörülmüş yazılımların önce Fedora projesince test edilmesi ve yeterli kararlılığa sahipse Redhat projesine eklenmesi ön görülmüştür.

Devamını okumak için tıkla…

En Başından Beri Kullanışlılığı Öncelik Edinen GNU/Linux Dağıtımı Mandriva

Dağıtım Bilgileri Yorum Yok

Mandriva (önceki adı ile Mandrake Linux) 2007 ile birlikte büyük bir değişim geçirmiş ve artık kullanıcılara daha yakın Ubuntu’dan tanıdığımız Human felsefesi ile bütünleşerek çok daha güçlü bir dağıtım olma yolunda ilerleyen bir GNU/Linux dağıtımıdır. Mandriva 2007.1 Spring ile yaşadığı bu değişimin sebebi ise kısaca şu şekilde özetlenebilir;
Mandriva 2007.1 Spring sürümüne kadar kullanıcılarla pek etkileşim içinde olmayan ve pek fazla yenilik yaşamayan bir dağıtım olarak vizyonunu değiştirmiş ve artık bu yolda çalışmaya başlamış bir dağıtımdır.Mandriva’nın bu değişimi gerçekleştirmesindeki asıl sebep ise artık kullanıcıların küçük yeniliklerden bıkarak Mandriva’ya tepkide bulunması ve Mandriva’yı terk ederek diğer GNU/Linux dağıtımlarına geçmesidir.Mandriva bu sebepten ötürü 2007.1 Spring sürümü ile Ubuntu’dan tanıdığımız Human felsefesini benimsemiş ve artık daha yenilikçi daha az bug içeren ve sistem kararlılığını ön planda tutan bir dağıtım olma yolunda ilerlemeye başlamıştır.Mandriva 2007.1 Spring ile belirlediği bu vizyonu 2008 sürümü ile pekiştirmiş ve değişimlerin izlerini daha net bir şekilde taşıdığını tüm GNU/Linux camiasına duyurmuştur.

Devamını okumak için tıkla…

Windows’un Rehavetinden Vazgeçemeyenler İçin Biçilmiş Kaftan Linspire

Dağıtım Bilgileri, Kategorilenmemiş Yorum Yok

Linspire GNU/Linux bir dağıtımı olarak Windows alışkını kullanıcılar için ideal bir dağıtım. Linspire Windows alışkını olan ama aynı zamanda GNU/Linux kullanmak isteyenler için birebir bir sistemdir. Linspire kullanıcılara basit-kolay ilişkisi başta olmak üzere güçlü, istikrarlı ve sade bir sistem bol makyajlı bir sistem sunmaktadır öyle ki Linspire Windows’taki gibi her yeri markalarla ve logo programlarıyla dolu ücretli bir GNU/Linux dağıtımıdır ve bu noktada bir nevi kendinden uzaklaşmıştır. Bunun sebebi Linspire’ın Windows rehavetini sunmak için olana çabası olarak ta söylenebilir. Diğer yandan sunduğu rahatlık gerçekten göz dolduruyor diyebilirim. Eğer öncelikli olarak size Windows’un sunduğu kolaylığı sunabilecek bir GNU/Linux dağıtımı arıyorsanız Linspire tam size göre.

Devamını okumak için tıkla…

Tercihleri Ve Paket Sistemi’nin Başarısı İle Bilinen GNU/Linux Debian

Dağıtım Bilgileri Yorum Yok

Debian Slackware’ün aksine tercihleri kullanıcı yerine yapmış güçlü, güvenilir bir GNU/Linux dağıtımıdır. Paket sisteminin sunduğu rehavet ile göz dolduran Debian paket sisteminde olduğu gibi diğer konularda da bir örnek teşkil eden güçlü bir GNU/Linux dağıtımıdır.

Devamını okumak için tıkla…

Adını En Hızlı Penguen’den Alan GNU/Linux Dağıtımı Gentoo

Dağıtım Bilgileri Yorum Yok

Gentoo için söylenecek pek fazla bir şey göremiyorum. Gentoo Slackware gibi oldukça hızlı, kararlı ve hafif bir işletim sistemidir. Gentoo Slackware gibi her şeyi kendin yap sloganını taşır.

Devamını okumak için tıkla…

En Eski Ve En Muhafazakâr GNU/Linux Dağıtımı Slackware

Dağıtım Bilgileri Yorum Yok

Slackware GNU/Linux’u GNU/Linux gibi yaşamak isteyen ve her şeyi kendin yap sloganıyla yola çıkmış özgürlük ve sadeliğe evet diyen bir GNU/Linux dağıtımıdır.

Devamını okumak için tıkla…