Linux Belgeleri Türkçe Çeviri Projesi Pardus 2008 Sürüm Adayı 1 Hazır!
Haz 13

zenwalk.PNGZenwalk linux slackware tabanı üzerine kurulmuş bir linux dağıtımı olarak karşımızda.Ancak Zenwalk bir slackware klonu değil.Öğle ki kendi grafiksel yapılandırma araçları ve daha da basite indirgenmiş kurulumu sayesinde,slackware kadar kararlı,onun kadar güçlü bir dağıtım kullanabilirsiniz.Zenwalk için olumsuz bişey söylemek hiç içimden gelmiyor doğrusu.Ancak şu nu söylemek zorundayım ki Zenwalk XFCE masaüstünü ön tanımlı olarak kullanıcılara sunuyor.Bu masaüstü benim gibi KDE severleri ya da GNOME severlerin pek hoşuna gitmeyebilir.Ama alternatifsiz bir linux düşünülemez.Zenwalk da diğer sistemlerin bir alternatifi olarak gösterilebilir.

Kurulum

kurdisk1.PNGZenwalk da kurulum çok basit bir hale indirgenmiş durumda. Slackware’in bir çok kurulum etabına nazaran çok daha az seçenekle karşılaşıyoruz.Kurulum menüsü açıldığında karşımıza 5 seçenek gelecek.Bunlardan 1.Klavye ayarı, 2.Disk ayarı, 3.Otomatik kurulum, 4.Kurulumu başlatma, 5.Çıkış.

kurdisk3.PNG

Kurulumda öncelikle isterseniz klavye ayarınızı yapın.İsterseniz direk klavye ayarı yapmadan 2.seçenekteki disk ayarlarınızı yaptıkdan sonra 4.seçeneği seçerek kuruluma başlayabilirsiniz.Eğer otomatik kurulum seçeneğini seçerseniz,Zenwalk diskinizi kendi standartlarına göre bölümlendirip formatlayıp, kuruluma başlayacaktır.

Kurulum bittikten sonra Lilo açılış yöneticisini kurucak.Açılış yöneticisinin görevi, diskinizde yer alan birden fazla işletim sistemi varsa bunların arasında seçim yapmayı sağlamaktır.Yani açılışta size hangi sistemi açmak istediğinizi sorar. daha sonra zaman yapılandırmasını da yaptıkdan sonra bilgisayar cd yi çıkarıp yeniden başlatılmak isteyecektir. Daha sonra lilo ekranından Zenwalkı seçtiğimizde bootscreen ekranı bizi karşılayacak.Daha sonra da giriş yapmamız gerekecektir.Sistemi ilk açtığınızda zaten sizden bir şifre isteyecektir.

zenlilo.PNG zenbootscreen.PNG zenlogin.PNG

Yapılandırma Araçları

Zenwalk da yapılandırma araçları grafiksel olarak tasarlanmış.Slackware’in kararlılığı grafiksel yapılandırmayla buluşunca Zenwalk linux dünyasında yükselicek gibi görünüyor.İnternet ayarlarından,masaüstü ayarlarına. Kullanıcı ayarlarından, dil ayarlarına yapılandırma öğeleri sizi masaüstünde karşılıyor.Size kalan bunlara tıklayarak ayarlarınızı yapılandırmak.

Masaüstü Ortamı

Zenwalk ön tanımlı olarak XFCE masaüstünü kullanmaktadır.Ancak bu XFCE masaüstü yazılımı diğer dağıtımlara oranla zenwalk da çok iyi kullanımış diyebiliriz.Zenwalkı ilk denediğimde aklıma şu soru gelmişti.Neden XFCE ? KDE gibi hızlı büyüyen ve potansiyeli olan masaüstünü yada ubuntu gibi büyük dağıtımların kullandığı GNOME masaüstünü neden seçmediler ? Bu kararlılıkda bir dağıtım daha iyi bir masaüstü ile üst sıraları zorlamazmıydı ?

Yukardaki soruların cevapları geliştiricilerinden beklemek yerine belkide en iyisi istediğimiz masaüstünü kendimiz kurmak olacaktır.Ben uzun bir zaman diliminde zenwalkın üzerine KDE masaüstünü kurarak kullanmıştım.Beni gerçekten etkilemişti.

Grafiksel Ortam

Zenwalk 5.2 sürümünde diğerlerine oranla çok daha iyi grafikler seçilmiş.Gözü yormayacak ama insanı etkileyecek mavinin güzel bir tonu.Eski sürümlerinde çok daha açık bir mavi kullanılmıştı ve o bana güzel görünmemişti.Şimdi ise Zenwalk’ın bu sürümü grafiksel açıdan beni çok etkiledi.

Editörün Notu :

Zenwalk Desktop 5.2 gerçekden güzel bir dağıtım olarak beni etkiledi.Bu dağıtımı indirip denemenizi herkese tavsiye ediyorum.Karalı ve şık bir dağıtım.Sitesinden farklı dağıtım çeşitlerinide indirebilirsiniz.Ama mutlaka denenmesi gereken bir dağıtım olduğu konusunda ısrarlıyım.

Bağlantılar :

http://www.zenwalk.org/ ==> Zenwalk Resmi Sitesi

Burak Ender

burakender@penguen-linux.net

Yorum Yaz

You must be logged in to post a comment.