Firefox 3 Rekor Günü! Firefox 3.0 Nihayet!
Haz 17

Widelands halen geliştirme aşamasında olan gerçek zamanlı bir Stratejik Simülasyon oyunu. Simülasyon diyorum çünkü her yönüyle yaşayan ve kendi ihtiyaçlarını gideren bir şehir yaratıp onu büyütmeniz söz konusu. Ayrıca oyundaki insan birimleri yönetmeniz gerekmiyor, onlar kendi görevlerini otomatik olarak yapıyor. Sizin yapmanız gereken nakliye önceliği gibi mikro yönetim unsurlarını kullanarak onlara yön vermek. Amiga ve 486 dönemlerinin Settlers oyununu hatırlayan var mı? İşte tanıtacağımız oyun tam olarak Settlers’ın GPL lisansı altında yayınlanmış bir yeniden yapım oyunu. Ama projenin kodlarının veya geliştirici ekibinin hiçbir şekilde Settlers serisi ile alakalı olmadığını da belirtelim.

 

Oyuna bir kara parçası üzerinde şehir merkeziniz kurulu olarak başlıyorsunuz. Etrafınıza baktığınızda kayalar, ağaçlar, deniz, dağlar görüyorsunuz. Dikkat! Tüm bunlar sizin ham madde kaynaklarınız olacak. Bunları iyice inceledikten sonra bina kurmaya başlayacaksınız. Etrafta bina kurabileceğiniz yerleri görmek için ekranın alt orta kısmında bulunan 5. sekme olan “Buildhelp”e tıklamanız gerekli. Üç seviyede bina kurmanız mümkün. Birinci seviyede su kuyusu, karakol, ormancı, oduncu, taş ustası, balıkçı, avcı gibi binalar var. İkinci seviyede fırın, dökümhane, demirci, han ve ambar gibi orta büyüklükte binalar var. Üçüncü seviyedeki binalar ise çiftlik, kale, kışla ve dokuma tezgahı gibi büyük binalar var. Bina kurmak için en önemli şey boş yer ve yol bağlantısı. Mesela çok geniş bir düzlük alana her üç seviyeden bina kurma imkanınız varken dar alanlara sadece 2 veya 1 seviyeden bina kurabiliyorsunuz. Bina inşa ederken inşat yerini gösteren bayrağı yol sisteminize veya oyuna yeni başladıysanız şehir merkezinizin bayrağına yol yaparak bağlamazsanız oraya inşaat ustası ve ham madde ulaşması mümkün olmuyor ve dolayısıyla inşaat ilerlemiyor. Bunun için yol sisteminiz çok önemli. Yola dikeceğiniz her bayrak arasına bir işçi geliyor. Şehir merkezinizden çıkan bir ham madde veya malzeme her işçi tarafından bir sonraki bayrağa kadar taşınarak yerine ulaştırılıyor.

wide2.jpg

Yol ve binaları yaptık, ama şehrimizin yiyecek ve ham maddeye de ihtiyacı olacak. Su ihtiyacınızı su kuyusu, taş ihtiyacınızı taş ustası, odun ve tahta ihtiyacınızı oduncu, yiyecek ihtiyacınızı balıkçı ve avcı karşılıyor. Tabi ki bunların sadece ham madde olduğunu unutmayın. Odunları marangoz atölyesinde tahta haline getirmeniz mümkün. Ya da çiftliğinizde hasat ettiğiniz buğdayın önce yel değirmeninde öğütülüp sonra fırında su ile

wide1.jpg

pişirilmesi onu ekmek gibi daha karmaşık ve değerli bir ürüne dönüştürebiliyor. Ham maddelerin birbiri ile etkileşimleri sonucunda elde edilebilecek ürünlerin ne kadar çeşit olduğunu deneyerek öğrenebilirsiniz.

 

Sınırlarınızı genişletmek için sınıra yakın olan uygun bir alana askeri bir bina kurmanız gerekiyor. Binanın yapımı tamamlandıktan sonra askerlerinin binaya girmesi ile sınırlarınız genişliyor.

 

İkinci ve üçüncü seviye binalar için önemli olan demir, mermer, kömür ve altın gibi ham maddeleri çıkarmak için dağlara maden kurmanız gerekli. Tabi ki her maden her yerde bulunmuyor ve önce araştırma yapmanız lazım. Dağın herhangi bir yerine bayrak dikerek bu bayrağı yol sisteminize bağladıktan sonra artık oraya bir yer bilimci göndererek araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Yer bilimci göndermek istediğiniz yerdeki bayrağa tıklayarak “Send Geologist to Explore Site” seçeneğinine tıklamanız yeterli. Şehir merkezinizden çıkan yer bilimciniz araştırma yapmak istediğiniz yere kendiliğinden giderek etrafı incelemeye başlıyor ve madene rastlarsa oraya tabela dikerek sizi haberdar ediyor. Aynı şeyi şehrin içinde su aramak için yapmanız mümkün.

 

Ayrıca bulunduğumuz haritada yalnız olmadığımızı da unutmamalıyız. Haritanın öbür ucunda aynen bizim gibi gelişmeye ve topraklarını genişletmeye çalışan bir veya Birkaç düşman daha var. Bunları yenmek için bütün askeri binalarını ele geçirip topraklarını işgal etmemiz lazım. Her hangi bir düşman askeri binasına saldırmak için kendi binamıza tıklayıp içindeki askerleri düşman binasının üstüne göndermek gerek. Eğer düşmanın binası düşerse çevredeki diğer binalarını kaybediyor ve bizim sınırlarımız genişliyor.(Tabii ki tersi de olabilir:D )

Oyunun mükemmel olduğunu ve üret-saldır-yok et tarzı diğer gerçek zamanlı strateji oyunlarına göre oldukça sıra dışı olduğunu söylemem gerekiyor. Yalnızca oynamak değil, harita üzerinde taşıyan yüzlerce adamı seyretmek bile başlı başına bir keyif. Oyunun çoklu dil desteği var ama henüz Türkçe desteği yok. Penguen Linux sitesi olarak bu konuda da girişimde bulunmak istediğimizi söyleyip tanıtımı bitireyim.

 

Widelands’in son sürümü Build12. Windows, linux ve MacOS X için kurulum paketleri mevcut. Oyunun sitesine şu bağlantıdan ulaşabilir ve son sürümü şuradan indirebilirsiniz.

Özgür Ilgın

ozgurilgin@penguen-linux.net

1 Yorum to “Widelands Oyun Tanıtımı”

  1. Burak Ender Says:

    Çok güzel olmuş ellerine sağlık.Ayrıca geyet güzel bir oyun senin oynadığın oyunlardan biri olduğu besbelli.Tavsiye etiğin bütün oyunları oynamıştım buda gerçekden güzel :)

Yorum Yaz

You must be logged in to post a comment.