Nis 22

Bilgisayar başında çok fazla vakit geçirenlerin en fazla gördüğü görüntü duvar kağıdıdır.Her zaman aynı resmi görmek yerine farklı farklı resimlerin slayt gösterisi şeklinde masaüstünde durmanısını kim istemez ki ? Çok basit bir şekilde Linux altında bunu yapmak mümkün. Continue reading »

Nis 16

Günümüz teknolojileri bitmek bilmiyor ve her geçen gün bu teknolojilere birisi ekleniyor.Tabi ki Multimedya teknolojiside bundan nasibini alıyor.Bir çok ses ve video formatı mevcut.Bunları farklı oynatıcılarla izleyebilir ya da dinleyebiliriz.Bu nedenle bir çoğu için farklı farklı oynatıcılar,yazılımlar kullanmak yerine bunları tek bir formata dönüştürebiliriz. Continue reading »

Nis 16

Windows üzerinden cep telefonunuza rahatca erişebilirsiniz.Linux üzerinden bunu yapmak için de bir çok seçenek bulunmakta.USB kablo ile sizde Linux üzerinden cep telefonunuza erişim mi yapmak istiyorsunuz ? O halde bu yazıyı okuyarak cep telefonunuza erişebilirsiniz. Continue reading »

Nis 14

Dünya da işletim sistemi pazarında en yüksek yüzdeye sahip olan Microsoft firması en son Vista işletim sisteminde bu özelliği kullanmaya başladı.Aslında bu özellik yıllardır Linux kullanıcıları tarafından bilinmekte ve kullanılmakta.Bu özellik masa üstü ortamınızı güzelleştirmek için ya da sistem hakkında bilgi almak için kullanılabilir. Ya da saat,resim galerisi gibi eklentiler kullanabilirsiniz.Bunun için bir çok widget mevcut.Çok basit bir şekilde sizde bu özelliği kullanabilirsiniz. Continue reading »

Nis 11

Kullandığınız Linux dağıtımına apache,mysql… gibi bir çok yazılım eklemek yerine sadece xampp isimli bir yazılımla bunu yapabilirsiniz. Continue reading »

Nis 10

Eğer Linux kurulumu yaparken,dosya sisteminiz ext2 veya ext3 ile formatlamışsanız bu bölümü göremez ve müdahale edemezsiniz. Ancak bazı yollarla Windows’a ext2 ve ext3 dosya sistemlerine okuma ve yazma yeteneği kazandırabilirsiniz. Continue reading »

Nis 10

En eski ve en özgür Linux dağıtımı ! Sanırım Slackware bu anlamı yüklemek yanlış olmaz. Son derece kararlı,geliştirilebilir ve istenildiği gibi yönetilebilen bir Linux dağıtımı. Slackware GNU/Linux dağıtımı 1991 yılında Patrick Volkerding tarafından yaratılan ve hala geliştirilmekte olan en eski Linux dağıtımıdır. Continue reading »

Nis 10

Günümüzde Linux işletim sistemleri oldukça artmış durumda. Tabi bir çoğunun, diğerine göre farklılıkları,avantajları ya da dezavantajları var. Bilgisayarınızın özelliklerine,kişisel zevklerinize ya da dağıtımın size sunduklarına göre farklı alternatif dağıtımlar seçebilirsiniz. Gos’da bu dağıtımlardan birisi. Continue reading »