Herkese İnsanlık Felsefesi İle Yola Çıkmış Bir Dağıtım Ubuntu

3:47 pm Dağıtım Bilgileri

GNU/Linux dağıtımları içerisinde bu kadar kısa bir sürede bu başarıyı sergilemiş başka bir dağıtım yoktur. Ubuntu Afrika dilinde herkese insanlık anlamına gelen bir kelime olup Ubuntu GNU/Linux dağıtımları içerisinde bu kadar kısa bir sürede bu başarıyı yakalayabilmiş bir dağıtım olarak ilklerin dağıtımıdır da diyebiliriz. Ubuntu uzun bir zamandır DistroWatch’de en çok kullanılan dağıtım olma konumunda ayrıca dünya genelinde kullanılan GNU/Linux dağıtımıdır.

Ubuntu’nun bu başarısı tabii ki bir anda olmamıştır. Bu başarının arkasında yatan en önemli güç tabii ki maddi imkânlardır. Canonical şirketinin sahibi olan Mark Shuttleworth Ubuntu dağıtımına çok ciddi miktarda maddi destek sağlamıştır ve sağlamaktadır. Tabi her şey para, güç vb… şeylerle olmuyor bu bahsi geçenler bir araç asıl başarıyı sağlayan unsur ise Ubuntu’nun fikirleri ve hedefleri ile gerçekleşmiştir. Ubuntu diğer dağıtımlardan farklı olarak önceliğini kullanışlılık olarak belirlemiş ve GNU/Linux dünyasında kimsenin başarmadığını başararak GNU/Linux’u insanlara sevdirmiştir. Ve işte Ubuntu’nun başarısının arkasında yatanda budur. Ubuntu 7.10 (kod adı Gusty Gibson) sürümüyle birlikte gelen nitelikleriyle bu başarısını pekiştirmiş bulunmaktadır.

Sistem Ara Yüzü: Ubuntu diğer dengi sistemlere göre oldukça sade bir arabirim ile bizleri karşılamakta ve bu sadeliği sistemin her köşesinde göstermektedir. Ubuntu tema olarak Human temasını kullanmakta olup genel olarak Gnome ve gnome temelli uygulamalar üzerine kurulmuştur. Gnome temelli uygulamalar Gimp adlı ve bir Adobe Photoshop kadar profesyonel olmasa da onun muadili sayılan bir resim işleme yazılımı, Pidgin adlı mesajlaşma yazılımı, Firefox web tarayıcısı vb. uygulamalara sahiplik yapmaktadır.
Eğer sadelik, kolaylık ve kişisel kullanım için bir dağıtım arıyorsanız ve Gnome masaüstü ortamı size hoş geliyorsa Ubuntu’yu denemeden geçmemenizi tavsiye ederim.

Güvenlik: Ubuntu entegre olarak bir güvenlik uygulaması ile gelmemekte olup birkaç tıklama ile bir güvenlik uygulamasını kurabilmenize ve kullanabilmenize olanak vermektedir. Ayrıca yönetici – konuk ilişkisine tam anlamıyla bağlı kalmış ve buna ek olarak kullanıcının ön tanımlı olarak hiçbir şekilde sisteme yönetici (root) olarak giriş yapmamasını sağlamaktadır. Ayrıca Ubuntu “sudo” adı verilen bir yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Sudo uygulamasında da ki amaç konuk kullanıcının “su” komutu ile konsol altında tamamen yönetici yetkisini almasını engellemek ve onu sadece sudo komutunu kullandığı zamanlarda yönetici yetkisi ile yetkilendirerek kullanıcının sisteme olası bir zarar vermesini engellemektir. Sudo bu yönüyle oldukça başarılı bir uygulama olup sürekli yönetici yetkisine ihtiyaç duyan kullanıcılar için sıkıntı yaratacaktır. Ubuntu bir GNU/Linux dağıtımı olarak diğer dağıtımlardan biraz daha katı bir güvenlik uygulamasına sahip olmaktadır. Eğer böyle bir güvenlik uygulamasından hoşlanıyorsanız Ubuntu tam size göre.

Yazılım: Ubuntu yazılım tercihi konusunda oldukça sade bir dağıtım. Bir işi en iyi yapan programları kullanmakta olup bize bu noktada Slackware’ü hatırlatıyor. Ubuntu temel olarak Gnome ve gnome temelli uygulamaları kullanmakta olup birçok kullanıcının ilgisini GNU/Linux’a çekten Compiz Fusion masaüstü ortamına da sahiptir ve Compiz Fusion’un ayarları ile kullanıcının boğuşmasını ve vakit kaybetmesini engellemek amacı ile iki seçenekli bir seçimlilik sunmuşlardır. Bunlardan ilki standart ve oldukça sade Compiz seçimi olup pek fazla efekt sunmamaktadır ancak son seçenek Compiz Fusion’ın tüm nimetlerinden kullanıcının faydalanmasını sağlamaktadır. Kısacası Ubuntu kullanıcılara yazılım seçimliliği konusunda da sadelik ön planda olmakla birlikte kullanışlı bir sistem için gereken tüm oluşum tamamlanmış ve kullanıcıya bu oluşumu sadece kullanmak kalmıştır. Ubuntu bunların haricinde yirmi binden fazla paketi depolarda barındırmakta ve birkaç tıklama ile kullanıcının emrine amade olarak sunmaktadır.

Sistem Gereksinimleri: Ubuntu sistem gereksinimleri konusunda diğer konularda olduğu gibi oldukça mütevazı bir dağıtımdır. Ubuntu’nun grafik ortamda minimum sistem gereksinimleri 800 Mhz işlemci,256 MB ram, görüntü kartı ve 8 GB boş alan olmakla birlikte önerilen sistem gereksinimleri 1.2 Ghz işlemci,512 MB ram,3D destekli bir görüntü kartı ve 10 GB boş disk alanıdır.

Sanallaştırma: Ubuntu sanallaştırma konusunda verdiği destekle diğer dağıtımlarla olan farklılıklarını belli etmektedir. Ubuntu kernel ile birlikte gelene sanallaştırma desteğinin yanında kullanıcının sanal sistemlerle daha iyi etkileşim içerisine girmeleri ve konuk sistemlerle yerel sistemin daha iyi etkileşim içerisinde olmaları için gerekli bazı eklentiler içermekte ve kullanıcıya noktada ciddi kolaylık sunmaktadır. Ubuntu bununda yanında VMware firmasının VMware Server ürününü depolara koymuş ve kullanıcıların birkaç tıklama ile kurup kullanması için gerekli ortamı sağlamıştır. VMware haricinde kullanıcının sanallaştırma için kullanabileceği diğer uygulamalarda depolarda yerini almış bulunmaktadır. Ubuntu sanallaştırma desteği küçük ve orta ölçekli kullanım için iyi bir tercih sebebi olarak GNU/Linux dağıtımları arasında iyi olan konumunu almaktadır.

Paket Sistemi: Ubuntu türevi bir sistem olarak .deb paket sistemini kullanmakta ve yirmi binden fazla paketi kullanıcıların emrine sunmaktadır.

Sonuç: Ubuntu kullanışlı, sade ve geniş bir yazılım yelpazesi ile oldukça başarılı olmakta ve hatta atası olan Debian’dan çok daha başarılı bir performans sergilemektedir. Ubuntu küçük ve orta ölçekli sistemler için biçilmiş kaftan olmakta olup sistem ile uğraşmayı sevmeyen ve asıl işine odaklanmayı önemseyen kullanıcılar için denemeleri gereken bir sistemdir. Eğer sade, kullanışlı ve size zaman kaybettirmeyecek bir dağıtım arıyorsanız Ubuntu tam size göre.

Yorum Gönder

Yorumunuz

Şu kodları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Not: Yorumlar onaylandıkdan sonra gösterilir !