En Başından Beri Kullanışlılığı Öncelik Edinen GNU/Linux Dağıtımı Mandriva

3:48 pm Dağıtım Bilgileri

Mandriva (önceki adı ile Mandrake Linux) 2007 ile birlikte büyük bir değişim geçirmiş ve artık kullanıcılara daha yakın Ubuntu’dan tanıdığımız Human felsefesi ile bütünleşerek çok daha güçlü bir dağıtım olma yolunda ilerleyen bir GNU/Linux dağıtımıdır. Mandriva 2007.1 Spring ile yaşadığı bu değişimin sebebi ise kısaca şu şekilde özetlenebilir;
Mandriva 2007.1 Spring sürümüne kadar kullanıcılarla pek etkileşim içinde olmayan ve pek fazla yenilik yaşamayan bir dağıtım olarak vizyonunu değiştirmiş ve artık bu yolda çalışmaya başlamış bir dağıtımdır.Mandriva’nın bu değişimi gerçekleştirmesindeki asıl sebep ise artık kullanıcıların küçük yeniliklerden bıkarak Mandriva’ya tepkide bulunması ve Mandriva’yı terk ederek diğer GNU/Linux dağıtımlarına geçmesidir.Mandriva bu sebepten ötürü 2007.1 Spring sürümü ile Ubuntu’dan tanıdığımız Human felsefesini benimsemiş ve artık daha yenilikçi daha az bug içeren ve sistem kararlılığını ön planda tutan bir dağıtım olma yolunda ilerlemeye başlamıştır.Mandriva 2007.1 Spring ile belirlediği bu vizyonu 2008 sürümü ile pekiştirmiş ve değişimlerin izlerini daha net bir şekilde taşıdığını tüm GNU/Linux camiasına duyurmuştur.

Mandriva’nın diğer bir yanı ise DrackConf adlı kurulumdan her seviyedeki kullanıma kadar kullanıcıya eşlik eden ve sistemin tüm işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan bir uygulama olarak tüm yapılandırma işlemlerini kullanıcının grafik ortam gerçekleştirmesine imkan sağlamaktadır.

Sistem Ara Yüzü: Mandriva 2008 sürümü ile birlikte oldukça şık ve kullanışlı bir ara yüze sahip olmakta olup her yerde marka izlerini taşımaya devam etmektedir.

Güvenlik: Mandriva entegre olarak bir ateş duvarı barındırmakta ve diğer GNU/Linux dağıtımlarında da söz konusu olan yönetici – konuk ilişkisine sahip olmakta ve bunun yanında kullanıcılara birkaç tıklama ile birçok güvenlik uygulamasına erişme imkânı sunmaktadır.

Yazılım: Mandriva yazılım konusunda geniş bir yelpazeye sahiptir. Mandriva kullanıcılara bir çok seçenek sunmakta olup genel olarak KDE ve Gnome yönlü bir masaüstü ile karşımıza çıkmaktadır ancak Fluxbox gibi diğer masaüstü ortamlarında barındırmaktadır. Mandriva yazılım konusunda da KDE ve Gnome temelli yazılımlarla gelmektedir. Bunların yanında hayellerimizi süsleyen Compiz Fusion uygulamasını da entegre barındırıyor.

Sistem Gereksinimleri: Mandriva sistem gereksinimleri konusunda diğer dağıtımlardan pek bir fazlası yok diyebiliriz. Mandriva grafik ortamda minimum 1 Ghz işlemci,256 MB ram,15 GB boş disk alanı ve bir grafik kartına ihtiyaç duyuyor.
Mandriva için grafik ortamda önerilen sistem gereksinimleri ise 1.2 Ghz işlemci,512 MB ram,30 Gb boş disk alanı ve 3D destekli bir grafik kartına gereksinim duyuyor.
Mandriva’nın ortalamanın üstünde depolama alanına ihtiyaç duymasının sebebi ise Mandriva’nın tabiri caizse biraz iri olmasıdır.

Sanallaştırma: Mandriva sanallaştırma konusunda oldukça başarılı bir dağıtım hem kernel ile gelen sanallaştırma desteği hem de VirtualBox sanallaştırma uygulamasının yerel sistemle iletişim kurmasını sağlayacak olan önemli eklentiyle de entegre olarak geliyor. Bunun haricinde istenirse Qemu gibi diğer sanallaştırma uygulamaları da birkaç tıklama ile kurulup kullanılabiliyor. Mandriva sanallaştırma desteği diğer dağıtımlarla olan farkını da ciddi bir şekilde belli ediyor.

Paket Sistemi: Mandriva .rpm paket sistemini kullanmakla birlikte kendine has Urpmi adlı paket bağımlılıktan kaynaklanan sorunlara da bir nokta koyuyor. Urpmi çok başarılı bir uygulama olmakla birlikte muadili olan uygulamalara göre biraz hantal kalıyor. Bu hantallığın sebebi nedir bilinmez belki ama kullanıcıların canını sıkacağı kesin. Bu durumu örneklersek Ubuntu altında Synaptic uygulamasını çalıştırmak çok kısa bir süre alıyor iken Mandriva’da Urpmi’yi çalıştırmak biraz uzun sürüyor diyebiliriz. Kullanım açısından da Urpmi zaman kaybettiriyor. Bu durumu örnekleyecek olursak Ubuntu altında Synaptic uygulamasını çalıştıran bir kullanıcı tüm işlemleri tek çatı altından gerçekleştirebiliyor ve zamandan ciddi şekilde kazanıyor ancak Mandriva altında Urpmi ile işlemler gerçekleştirilmek istenirse paket kurmak ve kaldırmak için ayrı bir bölüm,paket güncellemek için ayrı bir bölüm ve yeni paket depoları eklemek için ayrı bir bölüm söz konusu ve kullanıcı bu bölümler arasında geçiş yaparken ciddi şekilde zaman kaybediyor ve bu noktada Urpmi’nin hantal olduğu da bariz şekilde belliyor ancak yinede Urpmi çok başarılı bir uygulama olmakla birlikte .rpm paket sistemi çatısında bağımlılığa nokta koymasıyla kullanıcının beğenisini de kazanıyor ve övgülere nail oluyor bunun sebebi ise ayrı bir muamma ve kısacası uzun hikaye.
Mandriva paket sistemi ile çok da başarılı bir performans sergileyemiyor ancak yinede kullanıcıları paket bağımlılığı gibi önemli bir sorundan kurtarıyor.

Sonuç: Mandriva kişisel ve orta ölçekli kullanım için ideal bir sistem olmakla birlikte öncelikle kullanışlılığı öncelik belirleyen kullanıcılara hitap ediyor ve bu nokta da Mandriva geniş yazılım yelpazesi, sanallaştırma desteği ve kullanım kolaylılığı ile göz doldurmakla birlikte hızlı bir sistem olma özelliğini taşıyor. Eğer benim için kullanışlılık önde geliyor derseniz Mandriva’yı denemeden geçmeyin derim.

Yorum Gönder

Yorumunuz

Şu kodları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Not: Yorumlar onaylandıkdan sonra gösterilir !