RedHat’in Test Alanı Olma Özelliği Taşıyan GNU/Linux Dağıtımı Fedora

3:48 pm Dağıtım Bilgileri

Fedora en başından beri RedHat’in tercihleri ile şekillendirilmiş bir GNU/Linux dağıtımı olarak aynı zamanda RedHat’in test safhasını’da oluşturuyor diyebiliriz.Fedora bir GNU/Linux dağıtımı olarak Fedora’nın alfa sürecini de temsil etmekte masaüstü kullanımı için öne sürdüğü dağıtım olma özelliğini taşımakta olup Redhat’in aynı zamanda üvey evladıdır.Fedora,Redhat’in tıpa tıp aynısıdır ancak tek bir vasıftan dolayı onunla ayrışmaktadır.Redhat server ve iş istasyonu sistemlere yoğunlaştığından beri onun bayrağını Fedora almış ve bir nevi masaüstünde ki Redhat olma özelliğini taşımıştır.Redhat ile diğer bir ayrı düştüğü nokta ise Redhat için seçilmiş ve kullanılması öngörülmüş yazılımların önce Fedora projesince test edilmesi ve yeterli kararlılığa sahipse Redhat projesine eklenmesi ön görülmüştür.

Fedora’nın bu vasıflarını dile getirdikten sonra Fedora’yı ele alacak olursak Fedora genel olarak kullanışlı, sade ve pek istikrarlı bir dağıtım olmama özelliğini taşımakta olan bir dağıtımdır.
Fedora’nın diğer bir bilenen yönü ise Fedora’nın az önce dile getirdiğim vasıflarından ötürü olan istikrarsızlığıdır. Fedora taşıdığı vasfın kurbanı olmuş ancak yine de GNU/Linux kullanıcılarının büyük görmüştür.

Sistem Ara yüzü: Fedora genel olarak sade bir ara birime sahip olmakla birlikte açılış ekranından itibaren Fedora’nın açılış resmi vb. diğer tercihleri karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada Fedora bir GNU/Linux dağıtımı olarak her tarafı marklarla çevirili olan bir dağıtım hissi uyandırmaktadır.
Genel olarak Fedora’nın arabirimi düzenli, sade ve kullanışlıdır.

Yazılım: Fedora açık kaynak kod dünyasına adanmış bir dağıtım olma özelliğini taşıması gereği kapalı kaynak kodlu yazılım vb. diğer şeylerle gelmemektedir. Fedora genel olarak Gnome ve Kde masaüstü ortamları ve bu masaüstü ortamlarının tercihleri ile gelmektedir. Bunun yanında Fluxbox gibi diğer masaüstü ortamları da Fedora’nın içersinde yer almaktadır.

Güvenlik: Fedora ön tanımlı olarak bir güvenlik uygulamasına sahip olmamakla birlikte diğer GNU/Linux dağıtımlarında da gördüğümüz yönetici – konuk ilişkisine sahiptir. Kullanıcılar isterse birkaç tıklama ile sisteme bir güvenlik uygulaması kurabilecek olana sahiptir.

Sistem Gereksinimleri: Fedora grafik ortamda minimum 1 Ghz işlemci,256 Mb ram,15 Gb boş disk alanı ve bir grafik kartına ihtiyaç duymakla birlikte grafik ortamda önerilen sistem gereksinimleri 1.4 Ghz işlemci,512 Mb ram,20 Gb boş disk alanı ve 3D destekli bir grafik kartına ihtiyaç duymaktadır.
Fedora genel olarak sistem bu sistem gereksinimleri ile ortalama bir donanım gereksinimi duymakta olup günümüz bilgisayarları için gayet makul sayılabilecek bir seviyededir.

Sanallaştırma: Fedora bir sanallaştırma uygulaması ile gelmemekte olup kernel ile gelen sanallaştırma desteği ile sınırlı kalmıştır ancak istenirse birkaç tıklama ile sisteme bir sanallaştırma uygulaması kurulabilir ve kullanılabilir.

Paket Sistemi: Fedora .rpm paketlerini kullanan bir dağıtım olarak Yum uygulamasını kullanmaktadır.Yum Ubuntu’dan tanıdığımız Synaptic ile çok benzeşmekte olan bir uygulama olup kullanıcının birkaç tıklama ile depolarda bulunan paketleri sisteme kurmasına imkan vermektedir.Yum Synaptic’te olduğu gibi gayet tek çatı altında toplanmış bir arabirime sahiptir ve bu kullanılıcının özellikle zamandan ciddi bir tasarruf sağlamasına olanak sağlamaktadır.
Fedora bu yönüyle başarılı bir GNU/Linux dağıtımıdır.

Sonuç: Fedora Redhat’in test safhası olmakla birlikte genel olarak kullanışlı, sade ve yeterli istikrara sahip bir dağıtımdır ve kişisel ve orta ölçekli kullanım için ideal bir sistemdir.

Yorum Gönder

Yorumunuz

Şu kodları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Not: Yorumlar onaylandıkdan sonra gösterilir !