Milli İşletim Sistemi Olma Yolunda Çalışan GNU/Linux Dağıtımı Pardus Linux

3:49 pm Dağıtım Bilgileri

Pardus (Anadolu Parsısı) 2003 yılında başlayan koordinasyon ve yapılanma süreci ile birlikte şuan 2007.3 sürümünün Beta düzeyinde olup çalışmalar tam anlamıyla hızlı ve aralıksız devam etmektedir. Pardus Milli işletim sistemi olma yolunda hareket eden bir dağıtım olup Almanca, Felemence, İtalyanca gibi diğer dünya dillerini de desteklemektedir. Pardus bu yönüyle hem milli bir GNU/Linux dağıtımı olup evrensel bir proje olma yolunda ilerlemekte ve projenin en başından beri övgü dolu sözler almaktadır.

Pardus bu vasıfların yanında paket sistemi, kurulum yönetici ve diğer birçok önemli projeye ev sahipliği yapmaktadır. Pardus paket yöneticisi olarak Pisi adı verilen bir paket sistemini kullanmakta kurulum yöneticisi olarak ise Yalı adı verilen bir uygulamayı kullanmaktadır. Bu projelerin yanında Kaptan adı verilen masaüstü düzenleme aracı, Tasma adı verilen kontrol merkezi, Müdür adı verilen açılış yöneticisi ve Çomar adı verilen sistem yapılandırma uygulamasını kullanmaktadır. Bunun yanında Pardus %100 Türkçe ile yola çıkarak sürekli yol kat etmiş ve kat etmeye devam etmiş bir dağıtımdır. Pardus şuan için ciddi bir Türkçe desteği ile gelmekte ve bu özelliği ile eşsiz olma özelliğini taşımaktadır.

Sistem Ara Yüzü: Pardus oldukça kullanışlı, sade ve düzenli bir ara yüze sahip bir dağıtımdır. Pardus açılış logosundan itibaren Pardus’un misyonu ile şekillendirilmiş bir dağıtımdır ve bu noktada başarılı bir seçim yapmıştır çünkü bilgisayar kullanıcıları GNU/Linux dendiği zaman hemen akıllarına kodlar, siyah ekran ve bunaltıcı ve vasat bir masaüstü akıllarına gelmektedir ancak Pardus kullanıcıları siyah ekrandan mümkün mertebe uzak tutmuş ve tüm ara yüzü grafik ortama taşımıştır.

Yazılım: Pardus KDE masaüstü ortamı ile gelmekte olup KDE’nin tercihleri ile şekillendirilmiş olup bir işi en iyi şekilde yapabilecek yazılımlar tercih edilmiştir ve bu olumlu bir karar olmuştur. Pardus bunun yanında %100 Türkçe’nin bir gereği olarak bir çok Türkçeleştirilmemiş yazılımı da ciddi şekilde Türkçeleştirmiş ve kullanıcının gözleri önüne sermiştir.
Pardus ayrıca rüyalarımızı süsleyen Compiz Fusion uygulaması ile gelmemektedir ancak kullanıcılar birkaç tıklama ile Pardus’un resmi Viki’sinden de yararlanarak kurabilme ve hemen kullanabilme olanağına sahiptirler.
Pardus yazılım konusunda sade bir dağıtımdır ancak depolarından 1700 civarı paket barındırmakta ve bu miktar sürekli artmaktadır. Kullanıcılar resmi Viki’den de yararlanarak birkaç tıklama ile istedikleri yazılımı temin etme ve kulamla olanağına sahiptirler.

Güvenlik: Pardus ön tanımlı olarak bir ateş duvarı (firewall) barındırmaktadır ayrıca yönetici – konuk ilişkisini de tam anlamıyla içerisinde barındırmakta Ubuntu’dan tanıdığımız Sudo uygulamasına da ev sahipliği etmektedir. Pardus bir anti-virüs uygulaması ile gelmemektedir ancak kullanıcılar isterse birkaç tıklama ile birçok güvenlik uygulamasına erişim imkânına sahiptirler.

Sistem Gereksinimleri: Pardus’un oldukça mütevazı bir sistem gereksinimini söz konusudur. Pardus grafik ortamda minimum 800 Mhz işlemci,256 Mb ram,8 Gb boş disk alanı ve bir grafik kartına ihtiyacı vardır.
Pardus için grafik ortam önerilen sistem gereksinimi ise 1.2 Ghz işlemci,512 Mb ram,12 Gb boş disk alanı ve 3D destekli bir grafik kartına gereksinimi vardır.

Sanallaştırma: Pardus bir sanallaştırma uygulaması barındırmamakla birlikte kernel ile gelen sanallaştırma desteğine sahiptir. Kullanıcılar isterse birkaç tıklama ile VirtualBox gibi birçok sanallaştırma uygulamasını depolardan temin edebilir ve kullanabilirler.

Paket Sistemi: Pardus paket sistemi olarak kendi geliştirdiği Pisi adı verilen paket sistemini kullanmaktadır. Pisi paket sistemi python programlama dili ile yazılmış olup Lzma sıkıştırma formatı kullanılmaktadır. Şuan Pardus depolarında 1700 civarı ve sürekli artmakta olan paket söz konusudur. Ayrıca kullanıcılar için ayrılmış Contrib deposu da mevcuttur. Şuan için Pisi paket sistemini sadece Pardus kullanmakta olup Pisi oldukça başarılı bir paket sistemidir. Pardus’un 2007.3 kararlı sürümü ile gelmesi planlanan Delta paket desteği de kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır.

Sonuç: Pardus milli işletim sistemi ile yola çıkmış ve bununla sınırlı kalmamış olup artık Evrensel bir GNU/Linux dağıtımı özelliğini taşımaktadır. Pardus çok başarılı bir dağıtım olup sürekli gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Pardus genel olarak sadeliği, kullanışlılığı ve istikrarı arayan kullanıcılar için biçilmiş kaftan olup Distrowatch’taki sıralamada sürekli yükselmektedir.

Yorum Gönder

Yorumunuz

Şu kodları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Not: Yorumlar onaylandıkdan sonra gösterilir !