Novell’in Gücünü Arkasına Alan GNU/Linux Dağıtımı OpenSuse

3:49 pm Dağıtım Bilgileri

OpenSuse (Önceki Adı Suse) Novell’in desteğini alan ve daha sonra tamamen açık kaynak kod’u benimseyen bir GNU/Linux dağıtımı olup geniş yazılım seçeneği ile göz doldurmaktadır.
OpenSuse küçük ve orta ölçekli kullanım için oldukça ideal bir sistem olup kullanımı gayet kolaydır ve sistemi tamamen grafik ortam’da yapılandırmanıza imkân sağlamaktadır.

OpenSuse diğer GNU/Linux dağıtımlarından farklı olarak kapalı kaynak kodlu yazılımları da yapısında barındırmaktadır. Bunun yanında YAst adlı yapılandırma aracı ile sistemi kurulumdan her seviye deki kullanıma kadar kullanıcıya eşlik etmekte ve sistemin bir nevi bel kemiğini oluşturmaktadır. Mandriva’da ki DrackConf adlı yapılandırma aracı neyse YAst’onun daha kapsamlısıdır da denebilir.
OpenSuse genel olarak kişisel ve orta ölçekli kullanımı hedeflemiş olup sadeliği ve kullanışlılığı öncelik olarak belirleyen kullanıcılar için biçilmiş kaftandır.

Sistem Ara Yüzü: OpenSuse tepeden tırnağa markalarla dolmuş bir sistem olmasa da tepeden tırnağa logo programlarıyla dolmuş bir sistemdir ve açılıştan kullanıma kadar her nokta da OpenSuse’un izlerini görmek mümkündür. OpenSuse genel olarak sade ve kullanışlı ancak çok fazla şık olmayan bir ara yüze sahiptir. Bur da ki çok fazla şık olmayandan kastım Linspire gibi bir dağıtım kadar olmayışıdır.
OpenSuse KDE üzerine kurulu bir sistem olmakla birlikte Gnome ve diğer masaüstü ortamlarını da barındırmaktadır.

Yazılım: OpenSuse yazılım konusunda geniş bir yelpazeye sahiptir. OpenSuse KDE ve Gnome masaüstü ortamları ve bu masaüstü ortamlarının tercihleri ile şekillendirilmiştir. Örneğin Kopete adlı mesajlaşma yazılımı ile gelirken Pidgin adlı bir Gnome projesi de gelmektedir. OpenSuse bu noktada geniş bir yazılım yelpazesi ve kapalı kaynak kodlu yazılımlarla olan ilişkisi dikkat çekmektedir çünkü genel olarak kapalı kaynak kodlu yazılımlar GNU/Linux dağıtımlarınca sadece paralı sürümlerde gelirken OpenSuse’da ücretsiz bir şekilde tam takım gelmektedir. Bunlar Opera Web Tarayıcısı, Adobe Flash Player,Real Player vb. bir çok uygulama daha mevcuttur.
OpenSuse geniş yazılım yelpazesi ile göz doldurmakta ve tercihleri ile özellikle kişisel kullanıcı için ideal bir dağıtım olma özelliği taşımaktadır.

Güvenlik: OpenSuse içersinde YAst tarafından kontrol ve yapılandırılabilen bir ateş duvarı (firewall) ile gelmekte olup bunun yanında AppArmor adlı güçlü bir güvenlik uygulaması ile gelmektedir. OpenSuse güvenlik konusunda çok katı bir dağıtım olma özelliğini taşımaktadır. OpenSuse bir anti-virüs uygulaması ile gelmemektedir ancak kullanıcılar isterse birkaç tıklama ile kurabilir ve kullanabilirler. OpenSuse bunlara ek olarak her GNU/Linux dağıtımın mevcut olan yönetici – konuk (root – guest) ilişkisi ne de sahiptir ancak bir farkla. OpenSuse diğer dağıtımlardan farklı olarak AppArmor uygulaması ile güvenliği bir üst düzeye taşımıştır. Bu özellikle sistem güvenliğini önemseyen ve olmazsa olmaz diyenler için önemli bir avantajdır.

Sistem Gereksinimleri: OpenSuse sistem gereksinimleri konusunda pek mütevazı değildir ancak bunun önemli bir sebebi vardır. OpenSuse içerisinde her kullanıcıya yönelik uygulamalar barındırdığı için örneğin kişisel kullanıcısınız ve tam kurulum yaptınız sistemin açılışından şikâyetçi olabilirsiniz.
OpenSuse grafik ortamda minimum 1 Ghz işlemci,256 Mb ram,15 Gb boş disk alanı ve bir grafik kartına ihtiyaç duyar.
OpenSuse grafik ortam için önerilen sistem ise 1.4 Ghz işlemci,512 Mb ram,20 Gb disk alanı ve 3D destekli bir grafik kartına ihtiyaç duyar.
OpenSuse bu sistem gereksinimleriyle pekte mütevazı olmadığını göstermektedir. Ancak bunu sebebi türlü kullanım için uygulama barındırmasıdır.

Sanallaştırma: OpenSuse sanallaştırma konusunda iddialı bir dağıtımdır. Sisteme entegre olarak Xen adlı paralel sanallaştırma uygulaması gelmektedir ve dahası YAst aracılığı ile Xen çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Bunun yanında kernel ile gelen sanallaştırma desteği ve YAst aracılığı ile birkaç tıklama da kurulabilecek birçok sanallaştırma uygulaması da depolarda yerini almış bulunmaktadır. OpenSuse özellikle sanallaştırma konusunda çok başarılı bir dağıtım olmakla birlikte Xen gibi kullanımı oldukça zor bir uygulamayı da az bir bilgi ile kullanıma imkân sunarak gönülleri fethetmeyi başarıyor.

Paket Sistemi: OpenSuse .rpm paket sistemini kullanıyor.OpenSuse YAst ile bağımlılık sorununa tam anlamıyla çözüm getirmekle kalmıyor diğer hiçbir paket sisteminde yer almayan bir uygulamayı da barındırıyor. Bu uygulama bir dizin/klasörü depo olarak kullanmanıza hem de sadece birkaç tıkla bunu yapmanıza olanak vermesi ve bu kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.
Bunun yanında aynı Synaptic’te olduğu gibi tek çatı altından paket kurabiliyor, kaldırabiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz. Depo eklemek, kaldırmak, sistemi tam anlamıyla güncellemek gibi diğer işlemleri ayrı bölümlerden gerçekleştirebiliyorsunuz. OpenSuse’un diğer bir avantajı ise Nvidia,AMD-ATI,VirtualBox gibi yazılımların,sürücülerin ve daha nicelerinin OpenSuse’un özel bir seçenek altında depo olarak ekleyebilmeniz.Örneğin Nvidia sürücülerini kuracaksınız ve birkaç tıklama ile bu işi çözmek istiyorsunuz.Yapmanız gereken YAst’ta Yazılım sekmesi altında gerekli bölüme girerek birkaç tıklama ile bu depoyu ekleyebiliyorsunuz ve daha sonra gerekli sürücüyü kurabiliyorsunuz.Bu ve daha nice yönleriyle OpenSuse çok başarılı bir paket sistemi sunuyor.

Sonuç: OpenSuse oldukça başarılı bir sistem ve sadece kişisel ve orta ölçekli kullanıcıyı değil tüm kullanıcıları hedefliyor. OpenSuse sade, kullanışlı, geniş yazılım yelpazesi ve güçlü yapılandırma aracı ve olmazsa olmaz olan gelişmiş paket sistemi ile sizlere en iyisini sunuyor ve bunun karşılığında sizden önemli bir şey de talep etmiyor.
Eğer her şeyi istiyorum diyorsanız OpenSuse sizin için biçilmiş kaftan.
Umarız kendinize uygun GNU/Linux dağıtımını seçerken sizlere yardımcı olabilmişizdir.
Amacımız yazımınızın başında da belirttiğimiz gibi sizlerin seçimime mümkün olduğunca en iyi şekilde yardımcı olmak ve bir nevi kendinizi bulmanızı sağlamaktır.

Yorum Gönder

Yorumunuz

Şu kodları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Not: Yorumlar onaylandıkdan sonra gösterilir !