Hakkımızda

Burak Ender

Projemizin Hedefleri

Penguen Linux projesi ilk olarak bir işletim sistemi çıkarma kararıyla başlamıştı.Ancak Türkiye’de ve Dünya’da sağlam adımlarla ilerleyen dağıtımlarla rekabete girmek yerine,Türkiye’deki döküman eksikliğini giderme kararı aldık.Penguen Linux projesi şu an 2 kişi tarafından yönetilmektedir.Linux dünyasından kitab çevirileri,basit,orta ve ilerli düzey kullanıcılara yol gösterme amaçlı yazılarımız sitede yayınlanıcaktır.Sitemizde bir çok dağıtımın incelemesi bulabilirsiniz.Böylece kendinize en uygun dağıtımı seçebilirsiniz.Yazılarımızın tamamı tüm kullanıcılar tarafından anlaşılır bir düzeyde yazılmaktadır.Bu sayede kullanıcıların Linux’a daha büyük ilgi duymalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Yöneticiler

Burak Ender - İzmir/Evka-1 -Öğrenci

burakender@penguen-linux.net

Burak Ender Linux’a ilk atışım yanlışlıkla olmuştu.Ama başka seçeneğimde yoktu.O zamanlar bu konuda hiçbir bilgim yoktu.Yaşım küçüktü ve elimde bir başka işletim sistemi yoktu.Çevremdeki büyüklerimden Linuxla ilgili bilgiler aldım.O zamanlar evimde internetim olmadığı için zamanımın çocuğunu internet cafe de Linux hakkında yazılar okuyarak geçiriyordum.Daha sonra Linux’a bağlanmaya başladım.Diğer işletim sistemlerini denediğimde zevk almamaya başladım ve Linux’la yakınlığım arttı.Truva Linux projesindeburak-ender.jpg geliştirici oldum.Bu projeden Onur ve Abdullah abiye bana verdikleri destek ve bilgiden dolayı burdan teşekkür etmek istiyorum.Daha sonra uzun bi süre Truva Linux kullandım,ardından Slackware Linux tabanlı kişisel kullanımım için bir dağıtım yaptım.Ama bu dağıtım bana yeterli gelmedi.Son olarak Pardus Linux ile bilgisayarımda işlerime devam ediyorum.Türkiye’deki her insana mutlaka Linux kullanmasını ve alternatifleri göz ardı etmemesini istiyorum.Biz Linux severler şimdilik azınlık olabiliriz ama ilerde çocunluk olmamak için hiç bir eksiğimiz yok.

Süleyman Özgür ILGIN- Denizli -Elektrik Mühendisi

ozgurilgin@penguen-linux.net

s5001025.JPGLinux ile ilk tanışmam askerden döndükten sonraki yıllarda oldu. İlk önce amacım virüs yemeyecek güvenli bir işletim sistemine sahip olmaktı ve itiraf etmek gerekirse özgür yazılım felsefesinden oldukça uzaktı. Çünkü o yıllarda XP ve Win98 güvenlik açıkları ayyuka çıkmıştı ve formatsız bir hafta bile geçiremez olmuştum. Ama daha sonra özgür ve açık kaynak kodlu yazılım dünyasına ısınmaya başladım. Kullandıkça ilgim ve sevgim arttı. Özgür yazılıma, açık kaynak kodunun gerekliliğine ve bilime inanan birisi olarak internet ve bilgisayar çağında Linux ve Özgür yazılım olmaksızın toplumsal faydanın ve bilgi paylaşımının sadece sözden ibaret kalacağına inanıyorum. İşimden arta kalan zamanlarda -az veya çok- Linux ile ilgili bilgimi artırmaya çalışıyorum. Ayrıca Stallman ve Torvalds’a uzun ömürler diliyorum:)

Yorumlara Kapalı